0 (532) 714 91 26
Genel Teknik

Şartlandırıcılar

Şartlandırıcılar

Şartlandırıcılar ya da hava hazırlayıcılar, tesislerde kullanılan havanın çok daha verimli ve kullanıma uygun bir hale getirilmesi için kullanılırlar. Farklı versiyonlarda filtreler, filtreler için özel regülatörler, sistemde kullanılan regülatörler ve yağlayıcılar şartlandırıcıların çeşitlerini oluşturmaktadır.

JXPC firması tarafından üretilen şartlandırıcılar, geniş bir kullanım alanına sahip. 1979 yılından günümüze kadar gelen süreçte, pnömatik sistemler için şartlandırıcı üretilmektedir. Bu ürünlerin yanı sıra, susturucu, rakor, hortum vb diğer pnömatik aksesuarlar da üreten firma, oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Şartlandırıcılar Ne İşe Yarar?

Şartlandırıcılar (hava hazırlayıcılar) basınçlı havanın çok daha efektif bir şekilde kullanılmasını sağlar. Ürün sayesinde, hava kullanışlı, temiz ve verimli hale gelmektedir. Hat üzerine eklenen şartlandırıcılar, hattın gereksinimlerine uygun havanın oluşmasına hizmet eder. ¼” diş ölçüsünden başlayan şartlandırıcılar 2” diş ölçüsüne kadar ulaşmaktadır.

Farklı uygulamalar uygun şartlandırıcı seçenekleri bulunmaktadır. Şartlandırıcılar seriden seriye farklılık göstermekle birlikte 40 mikron ile 0.01 mikron aralığında filtre işlevi görürler. Şartlandırıcıların çalışma basınçları 40 bara kadar ulaşmaktadır.

Pnömatik Sistemlerde Şartlandırıcılar

Bir sistem üzerinde havanın kullanılacağı prosese verilmeden önce ilgili sistemin çalışma koşullarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun için kullanılan sistem elemanı, şartlandırıcı olarak isimlendirilir. Şartlandırıcılar temelde aşağıda yer alan özelliklere sahiptir.

  • Filtre, yağlayıcı ve basınç ayarlayıcı elemanların bir araya gelmesi ile birlikte şartlandırıcı oluşmaktadır. Şartlandırıcılar, sıralanan 3 farklı elemanın sergilemiş olduğu bütün görevleri tek başına yerine getirir.
  • Gereksinim duyulan hava şartlarına bağlı olarak 3 farklı elemandan hepsi kullanılabileceği gibi tek biri de kullanılabilir.

JXPC Şartlandırıcı Modelleri

Model (Ürün kodu) Ürün Açıklaması
A Maksimum çalışma basıncı 10 bardır. 25 mikrona kadar filtreleme özelliğine sahiptir.
D 20 mikrona kadar filtreleme özelliği bulunan D serisi şartlandırıcılar, metal koruması ile birlikte uzun ömürlüdür.
U -10 derece ile +60 derece ortam sıcaklığında sorunsuz bir şekilde çalışırlar.
A9 1 ½” ile 2” aralığında bağlantı ölçülerine sahiptir.
H Yüksek basınç gerektiren uygulamalarda tercih edilir. 35 barlık çalışma basıncına sahiptir.
IR Yüksek basınç ayar hassasiyeti gerektiren uygulamalar için tercih edilmelidir.